Google ARA Projesini Durduruyor

Google  ilk kez  modüler telefon projesini  ortaya attığında çok heyecanlanmıştık. Bilgisayar gibi telefon toplayacak olmak  teknoloji düşkünü beyinleri gerçekten çok etkilemişti ama google an itibarı ile Projeyi iptal etti.

project-ara-modular-phone

Daha önce 2016 yılında çıkacağı duyurulan  proje son kullanıcılar için 2017 yılına alınmıştı. Bunun yanında modüler yapısıyla akıllı telefon piyasasında devrim yaratması beklenen telefonun modüler yapısı  baştakinden çok daha farklı ve kısıtlanmıştı. Google mühendisleri birçok kullanıcının telefon çalıştığı sürece ekran, işlemci ve hafıza seçeneklerini çok umursamadığına karar kılıp bunların modüler olmamasına karar vermişti.Modüler olarak gelmesi beklenen parçalar  e-ink ekran, kamera ve sensörler, hoparlör ve mikrofon, programlanabilir dokunmatik modül, destek çubuğu herhangi bir fonksiyonu olmayan ancak telefonun tasarımını değiştirebileceğiniz modül ve parmak izi okuyucu idi.İşlemci ,ram ve  hafıza modüllerinin çıkarılması çok tepkiye yol açmıştı. 30 google çalışanının test ettiği ARA  malesef  kesin olarak iptal edildi. Şu an gözler Puzzlephone gibi farklı şirketlerin modüler telefon projelerine çevrildi .Reuters kaynaklarına göre Google ARA’yı kendisi sunmamaya karar verdi fakat  farklı donanım üreticilerine Ara’nın lisansını verebilir.

google-project-ara-2016-008

Birkaç ay öncesinde  2017 yılından  önce geliştiricilere sonrada kullanıcılara dağıtılacağı  söylenen Project Ara ile ilgili böyle bir karar alınmasına sebebi ise projenin asıl sahibi olan Phonebloks’un gidişattan  memnun olmaması. üretim ve geliştirme konusunda yapılan çalışmaların yetersizliği sebebiyle Google’ın öncelikli planları arasından kaldırılan Project Ara yerine 4 Ekim’de  tanıtımı yapılacak olan 2 Pixel cihazı gündemde . Google’ın geçtiğimiz günlerde Nexus’da tarihe gömdüğü ortaya çıkmıştı.Umarım  diğer modüler telefon projelerinin akıbetide ARA gibi olmaz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin