Akıllı telefonlarımızın en dayanıksız ve en çabuk zarar görebilen parçası olan ekran için gelişmeler sürüyor. Gorilla Glass 5 ile telefonlarımızın çok daha az hasar alınabileceği söyleniyor.

Corning Gorilla Glass’ın 5. sürümü ile telefonlarımız çok daha az parmak izi, çizik ve hatta kırılmara sebebiyet vericek. Corning firması en bilineni olan Gorilla Glass ürünü ile ilk dört sürümde kullanılan kimyasallardan çok dayanıklı bir kimyasal kullandıklarını ve bu kimyasal ile 160 cm yükseklikten (ortalama olarak bir kulak hizzası veya oturarak çekilen bir selfie yüksekliği) %80 oranda ekranlarımızın kırılmayacağına dair garanti veriyor. Ancak düşürme hızı, düşüş şekli, zeminin sertliği ve pürüzlüğüne göre bu aran yükselip düşebiliyor. Umarız Gorilla Glass 4 gibi parmak izlerine ve çiziklere karşı dayanıklıdır.

Corning Gorilla Glass 5 ile telefonlar kalınlaşabilir!

Firma camın birkaç milim arttığını söyledi. Telefonun inceliğini şıklık olarak gören çoğu insan için bir sorun oluşturabilir ama inanıyoruz ki telefon üreticileri bu sorunun üstesinden geleceklerdir.

Firmanın ürünü tanıttığı video aşağıda bulunmakta videoda genel olarak camların testlerden geçtiği ve 1.6 metrden düşmeye karşı dayanıklı olduğuna değinilmiş.

Günümüzde ki telefonların 4,5 milyarında bulunan Gorilla Glass teknolojisinin ilk olarak kullanacak telefon Ağustos ayında çıkması beklenen Samsung Galaxy Note 7. Yani Ağustos ayında ekranı test edebileceğiz. İşte  Gorilla Glass 5’i ilk olarak kullanacak bir kaç telefon.

  • Samsung Galaxy Note 7
  • Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • HTC Nexus Marlin
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Sizce gerçekten 1.6 metreden düştüğünde %80 birşey olmaz mı? Ayrıca telefon üreticileri bu yüzden fiyatlarında bir artışa giderler mi?

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin